4% Off
‹ Prev
Next ›
Callisto 125 Laminator, 12" Wide X 5mil Max Thickness
2 Stock Available
- Rapid 1 minute warm-up with InstaHeat Technology.
- Rapid laminating speed up to 19"/minute.
- HotSwap Technology allows users to change between different pouch thicknesses without waiting.
- Hot lamination for 3 or 5-mil pouches as well as cold pouches.
- The reverse mode disengages pouch for re-centering or removal.
- Auto Shut off saves energy and prevents overheating when not in use.
- Includes laminating starter kit.
$404.28
LIST: $419.98
Product Details
General Information
| Maximum Lamination Thickness | 5 mil |
| Maximum Lamination Width | 12.50" |
| Processing Method | Hot/Cold |
| Product Line | Callisto |
| Product Model | 125 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Width | 22.5" |
| Weight (Approximate) | 5.51 lb |
| Product Name | Callisto 125 Laminator & Pouch Starter Kit |
| Additional Warranty Information |
2 years |
| Depth | 6.3" |
| Country of Origin | China |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Height | 4.3" |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Laminator |
Description
Designed for small office applications. Features HotSwap Technology allows users to change between different pouch and document thicknesses without waiting. Enjoy hot lamination for 3 or 5-mil pouches as well as cold pouches. The reverse mode disengages pouch for re-centering or removal. 9 1/2" entry width accommodates multiple document sizes. Improved rapid 1 minute warm-up with InstaHeat Technology gets you laminating sooner. Rapid laminating speed up to 19"/minute. Auto shut-off prevents overheating when not in use. Includes laminating starter kit.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: FEL5320603275 Stock Available
-
Product Code: FEL5245427 Stock Available
-
Product Code: FEL52453013 Stock Available
-
Product Code: FEL520400716 Stock Available
-
Product Code: FEL520400225 Stock Available
-
Product Code: FEL520404 Stock Available
-
Product Code: FEL520050913 Stock Available
-
Product Code: FEL5200501Out of Stock
-
Product Code: FEL573660111 Stock Available
-
Product Code: FEL5734101Out of Stock
-
Product Code: FEL57214012 Stock Available
Reviews
No Reviews