- Fast printing for increased efficiency. High-quality output with a print speed up to 48ppm(1) helps boost productivity and ensures fast, professional quality documents for busy offices.
- Low-cost printing. Offers built-in value with an included Brother Genuine 6,000-page toner cartridge. For even lower cost printing, use the Brother Genuine TN920UXXL ultra high-yield replacement toner cartridge for 18,000 pages(3).
- Expandable paper capacity. 250-sheet capacity paper tray is adjustable for letter or legal-sized paper and 100-sheet capacity multipurpose tray is ideal for printing on custom media or envelopes(4). Total capacity is expandable up to 1,390 sheets with optional trays(5).
- Flexible connectivity. Features built-in Gigabit Ethernet and dual band wireless networking to seamlessly set up and share on your wired or wireless network. Easily print from a wide variety of mobile devices(2).
- Advanced security features. Equipped with Triple Layer Security features to help safeguard your network, keep your devices secure, and protect documents in transit.
- Automatic two-sided printing. Help reduce paper costs with automatic duplex printing.
- Designed for business. Reliable performance helps keep up with the demands of today's small to medium-sized businesses.
- Device management solutions. Equipped with device management solutions to enable mass distribution of device configurations, security settings, firmware updates, and task automation.
- Eco-friendly features. ENERGY STAR® certified and EPEAT® Silver rated. Help save paper with default duplex printing. Eco Mode helps to reduce power consumption, while Toner Save Mode helps to reduce toner use.
- At your side support. One-year limited warranty with free online, live chat, or phone support for the life of your product.
<
>
Brother HL-L5215DW Desktop Wireless Laser Printer - Monochrome
3 Stock Available
Product Details
General Information
| USB Direct Printing | Yes |
| USB | Yes |
| Standard Input Media Capacity | 350 Sheets |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 1 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Power Source | AC Supply |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Form Factor | Desktop |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 10.1" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Country of Origin | Vietnam |
| Depth | 15.3" |
| Product Model | HL-L5215DW |
| Product Name | HL-L5215DW Business Monochrome Laser Printer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Media Type | Plain Paper ~ Recycled Paper ~ Color Paper ~ Inkjet Paper ~ Coated Paper ~ Glossy Paper |
| Operating System Supported |
Windows Operating System
Mac Operating System
Chrome OS |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |
| Weight (Approximate) | 24.2 lb |
| Width | 14.7" |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Laser Printer |
Description
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
