- Self-healing, thick, resilient cork.
- Wall fasteners included.
- Sturdy MDF frame with oak wood finish.
- Perfect for displaying photos, notes, reminders and more.
<
>
Bi-office Oak Frame Cork Bulletin Board - 48" Board Height x 72" Board Width - Natural Cork Surface - Self-healing, Durable, Resilient, Environmentally Friendly - Oak Medium Density Fiber (MDF) Frame - 1 Each
Out of Stock
Product Details
General Information
| Frame | MDF Frame |
| Fixing | Wall Mounted Board |
| Dimensions | 1800x35x1200mm |
| Board Surface | Cork Board |
| Board Size | 1800x1200mm |
| Colour | Cork |
| Manufacturer | Bi-Silque |
| Warranty | 24 Month Warranty |
| Weight | 8.16kg |
Product Information
| Brand | MasterVision |
| Type | Accessories |
Description
Earth notice board, with a substantial amount of natural material. The cork surface is self-healing and therefore the perfect solution to post messages with any type of pushpins at the office, meeting rooms, corridors, laboratories, open spaces, lobbies, and many more. In fact most spaces where notes, notices, images, photos, adverts, list and other information has to be posted for display. The product comes with wall fastening kit and can be mounted vertically or horizontally.
Also Consider
-
Product Code: QRTB244LC2 Stock Available
-
Product Code: QRTB244G6 Stock Available
-
Product Code: QRT7694G11 Stock Available
-
Product Code: QRT7694BE19 Stock Available
-
Product Code: QRT7684G8 Stock Available
-
Product Code: QRT7684BK1 Stock Available
-
Product Code: QRT7684BEOut of Stock
-
Product Code: QRT6993754 Stock Available
-
Product Code: QRT2364S2 Stock Available
-
Product Code: GHEPA13624KOut of Stock
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
