- Self-healing, thick, resilient cork.
- Wall fasteners included.
- Sturdy MDF frame with oak wood finish.
- Perfect for displaying photos, notes, reminders and more.
<
>
Bi-office Oak Frame Cork Bulletin Board - 36" Board Height x 48" Board Width - Natural Cork Surface - Self-healing, Durable, Resilient, Environmentally Friendly - Oak Medium Density Fiber (MDF) Frame - 1 Each
Out of Stock
Product Details
General Information
| Frame | MDF Frame |
| Colour | Cork |
| Board Surface | Cork Board |
| Board Size | 1200x900mm |
| Dimensions | 1200x35x900mm |
| Fixing | Wall Mounted Board |
| Manufacturer | Bi-Silque |
| Warranty | 24 Month Warranty |
| Weight | 4.416kg |
Product Information
| Brand | MasterVision |
| Type | Accessories |
Description
Earth notice board, with a substantial amount of natural material. The cork surface is self-healing and therefore the perfect solution to post messages with any type of pushpins at the office, meeting rooms, corridors, laboratories, open spaces, lobbies, and many more. In fact most spaces where notes, notices, images, photos, adverts, list and other information has to be posted for display. The product comes with wall fastening kit and can be mounted vertically or horizontally.
Also Consider
-
Product Code: GHEPA34896VX193Out of Stock
-
Product Code: GHEPA34896VX185Out of Stock
-
Product Code: GHEPA34896VX183Out of Stock
-
Product Code: GHEPA34872VX193Out of Stock
-
Product Code: GHEPA34872VX185Out of Stock
-
Product Code: GHEPA34872VX183Out of Stock
-
Product Code: GHEPA24860VX193Out of Stock
-
Product Code: GHEPA24860VX185Out of Stock
-
Product Code: GHEPA24860VX183Out of Stock
-
Product Code: GHEPA24860KOut of Stock
-
Product Code: GHEATR412CFOut of Stock
-
Product Code: GHEATR412BKOut of Stock
-
Product Code: GHEATR410CFOut of Stock
-
Product Code: GHEATR410BKOut of Stock
-
Product Code: LLR190706 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
