59% Off
‹ Prev
Next ›
B440 Executive Full Strip Stapler, 20-Sheet Capacity, Black
116 Stock Available
- All-metal design for lasting performance.
- Opens for bulletin board tacking or crafting.
- Dual Clinch option for standard or temporary stapling.
- Staple reload alert window reveals low staple supply.
- Full-strip staple capacity (210 staples).
- Uses premium standard staples.
$22.69
LIST: $55.43
Product Details
General Information
| Product Material | Metal |
| Product Color | Black |
| Sheet Capacity | 20 of 20lb Paper |
| Throat Depth | 3.25" |
| Stapler Type | Full Strip |
| Staple Size | 1/4" |
| Staple Capacity | 210 |
| Product Name | B440 Executive Stapler |
| Product Model | BOSB440BK |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Warranty Information |
limited lifetime warranty. |
| Country of Origin | China |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
Product Information
| Brand | BOSTITCH |
| Type | Stapler & Staples |
Description
A popular desktop classic that delivers a lifetime of reliable performance. Constructed entirely of metal, this traditional full-strip stapler staples up to 20 sheets and features the ability to choose adjust for standard stapling or temporary stapling with a quick flip of the Dual Clinch plate. Also conveniently opens for bulletin board tacking and crafting. Visual staple window informs you when your staple supply runs low. Uses standard staples.
From the Manufacturer
Alternative Products
-
Product Code: SKU-3045465Out of Stock
-
Product Code: SWI74701440 Stock Available
-
Product Code: SWI6460179 Stock Available
-
Product Code: SWI7471884 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031349428 Stock Available
-
Product Code: SKU-3031304188 Stock Available
-
Product Code: MXBHD50DFBK58 Stock Available
Reviews
No Reviews